Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beekeeper

The Beekeeper

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anyone But You

Anyone But You

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Hideo Kojima: Connecting Worlds

Hideo Kojima: Connecting Worlds

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
ted

ted

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notre musique

Notre musique

2004
×
Edit this entry  
04
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Sixty Minutes

Sixty Minutes

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One More Shot

One More Shot

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Shot

One Shot

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kitchen

The Kitchen

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
K-CoreaINC. K (section a)

K-CoreaINC. K (section a)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Fast Film

Fast Film

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brass Eye

Brass Eye

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw X

Saw X

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maestro

Maestro

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Football Factory

The Football Factory

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★
Read the review Edit this entry