Sort by

dark has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Match Point

Match Point

2005
×
★★
Edit this entry  
20
Newness

Newness

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Internship

The Internship

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Ultimate Gift

The Ultimate Gift

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Edit this entry  
31
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
03
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
Edit this entry  
02
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Edtv

Edtv

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry