Sort by

Jacob has logged 83 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★
Edit this entry  
28
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Shirin

Shirin

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry