Sort by

amanda has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Acid

Acid

2018
×
Edit this entry  
07
The Sonata

The Sonata

2018
×
Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
Edit this entry  
10
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
10
Christopher Walken's Coffee Shop

Christopher Walken's Coffee Shop

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Women

The Women

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry