Sort by

alyssawillett has logged 39 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry