Sort by

alyssa 🫧 has logged 167 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★
Edit this entry  
23
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
½
Edit this entry  
22
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Edit this entry  
31
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cow Who Wanted To Be a Hamburger

The Cow Who Wanted To Be a Hamburger

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Terrible Thing of Alpha 9!

The Terrible Thing of Alpha 9!

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★
Edit this entry  
23
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry