alysia has logged 64 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Senseless

Senseless

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Quiet

The Quiet

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bliss

Bliss

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry