Sort by

Al’s has logged 99 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Quiet as Kept

Quiet as Kept

2007
×
Edit this entry  
29
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bagboy

Bagboy

2015
×
Edit this entry  
26
Magic

Magic

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Christmas Trade

Christmas Trade

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Biohazard 4D: Executer

Biohazard 4D: Executer

2000
×
Edit this entry  
02
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Wish V: The Face of Death

Death Wish V: The Face of Death

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dagon

Dagon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
DOA: Dead or Alive

DOA: Dead or Alive

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Intentions 2

Cruel Intentions 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Race with the Devil

Race with the Devil

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry