Sort by

adèle has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Richie Rich's Christmas Wish

Richie Rich's Christmas Wish

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Loud House Movie

The Loud House Movie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
X2

X2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wish Upon a Star

Wish Upon a Star

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry