Sort by

Pulgaholic has logged 45 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joshua and the Promised Land

Joshua and the Promised Land

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenhood

Frankenhood

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Gamera 2: Attack of Legion

Gamera 2: Attack of Legion

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Blind Waiter

The Blind Waiter

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fulci Talks

Fulci Talks

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Moms

Moms

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Sanchez: The Movie

Dirty Sanchez: The Movie

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terror Firmer

Terror Firmer

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Liza, Liza, Skies Are Grey

Liza, Liza, Skies Are Grey

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jackass Presents: Bad Grandpa .5

Jackass Presents: Bad Grandpa .5

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry