Aloysius has logged 175 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
25
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Interior. Leather Bar.

Interior. Leather Bar.

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Strada

La Strada

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wilde

Wilde

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Perfect Wedding

The Perfect Wedding

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Story of a Bad Boy

Story of a Bad Boy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Line of Beauty

The Line of Beauty

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Into the Unknown: Making Frozen II

Into the Unknown: Making Frozen II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Marine Story

A Marine Story

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seventeen

Seventeen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Just Friends

Just Friends

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stuff

Stuff

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Best Sex Ever!

Best Sex Ever!

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jalsaghar

Jalsaghar

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry