Sort by

ty has logged 76 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Escape Room

Escape Room

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night School

Night School

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Best F(r)iends: Volume 2

Best F(r)iends: Volume 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
State Like Sleep

State Like Sleep

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Piercing

Piercing

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry