Sort by

ty has logged 125 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
31
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Katie Says Goodbye

Katie Says Goodbye

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trolls

Trolls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Edit this entry  
22
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
Edit this entry  
20
Patton

Patton

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★
Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry