Sort by

ty has logged 1,089 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Life Itself

Life Itself

2018
×
Edit this entry  
13
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Angels in the Snow

Angels in the Snow

2015
×
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Elliot: The Littlest Reindeer

Elliot: The Littlest Reindeer

2018
×
★½
Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Canyons

The Canyons

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry