Sort by

ty has logged 125 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
White Girl

White Girl

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Model Behavior

Model Behavior

2000
×
★★
Edit this entry  
28
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miranda Sings: Selp Helf

Miranda Sings: Selp Helf

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Surf's Up 2: WaveMania

Surf's Up 2: WaveMania

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Antichrist

Antichrist

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atlantis: Milo's Return

Atlantis: Milo's Return

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Satanic

Satanic

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Vixen: The Movie

Vixen: The Movie

2017
×
★★
Edit this entry