Sort by

Allyson has logged 213 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
31
Love Cycle: A Soap Operetta

Love Cycle: A Soap Operetta

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
Read the review Edit this entry  
30
Uncommon Women and Others

Uncommon Women and Others

1979
×
Read the review Edit this entry  
29
Sunday in the Park with George

Sunday in the Park with George

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mame

Mame

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
Read the review Edit this entry  
02
Human Flow

Human Flow

2017
×
Edit this entry  
02
To Walk Invisible

To Walk Invisible

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read the review Edit this entry  
26
Crazy in Love

Crazy in Love

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Pilgrimage

Pilgrimage

2001
×
Edit this entry  
19
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
These Old Broads

These Old Broads

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
In the Cut

In the Cut

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

2001
×
Edit this entry  
09
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elaine Stritch At Liberty

Elaine Stritch At Liberty

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time

On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time

1959
×
Edit this entry  
18
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
30
My Favorite Broadway: The Leading Ladies

My Favorite Broadway: The Leading Ladies

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Into the Woods

Into the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
11
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Edit this entry  
03
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
Edit this entry  
29
Fat City

Fat City

1972
×
Edit this entry  
24
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Edit this entry