Sort by

Allyson has logged 19 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry