Sort by

Uh has logged 736 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Machine-Gun Kelly

Machine-Gun Kelly

1958
×
★★★
Edit this entry  
30
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dublin Oldschool

Dublin Oldschool

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★
Edit this entry  
30
Rugrats Go Wild

Rugrats Go Wild

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★
Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
King of Thieves

King of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Edit this entry  
26
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Father Ted: A Christmassy Ted

Father Ted: A Christmassy Ted

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Edit this entry  
23
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry