alex / allis has logged 285 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Verotika

Verotika

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
Read the review Edit this entry  
14
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teen Titans: Trouble in Tokyo

Teen Titans: Trouble in Tokyo

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry