Sort by

allison has logged 29 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Highway

Highway

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry