Sort by

allison has logged 204 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight Mile

Moonlight Mile

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Where the Boys Are

Where the Boys Are

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
And While We Were Here

And While We Were Here

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry