Sort by

Allison M. has logged 811 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Latin Explosion: A New America

The Latin Explosion: A New America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
Edit this entry  
31
The Girls in the Band

The Girls in the Band

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
5 American Handguns - 5 American Kids

5 American Handguns - 5 American Kids

1995
×
Edit this entry  
29
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
Edit this entry  
29
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Rising Phoenix

Rising Phoenix

2020
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit

Rabbit

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Deep

The Deep

2010
×
Edit this entry  
21
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oliver Sacks: His Own Life

Oliver Sacks: His Own Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Herself

Herself

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ism Ism

Ism Ism

1979
×
★★½
Edit this entry  
12
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Self-Portrait

Self-Portrait

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Think I'm Gonna Make It All The Way

I Think I'm Gonna Make It All The Way

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
(In)Visible Portraits

(In)Visible Portraits

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lyle

Lyle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Starfish

Starfish

2018
×
★★★
Edit this entry