• Money Shot: The Pornhub Story

    Money Shot: The Pornhub Story

    ★★½

    interesting but messy and lacking

  • Ghost in the Shell

    Ghost in the Shell

    to be honest i did not understand a chunk of this but i would like to rewatch!! big dense brain hours

  • Fire of Love

    Fire of Love

    ★★★

    i hope this is me n bf when we’re 50 🤓👫

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    she is a fucking crazy psychotic bitch and i wish that was me

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★★

    i missed this in theaters the first time so when i saw a local theater was screening it i was so excited!

    i think it was a super beautiful film. melina delivered a wonderful debut (and i would expect nothing less). i loved being able to see her music video background shine through. it was very beautifully lit and shot. i can tell every shot was crafted so carefully. Daniel and Jodie were INCREDIBLE. both carried the movie so equally!…

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★

    could not stop thinking of someone’s review being “the baby looks like an airpod” the entire time

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★½

    my boyfriend is so brave for going to a mia goth movie with me

  • Side Effects

    Side Effects

    ★★

    the only time i don’t believe in gender equality is that i think only women should gaslight

  • When You Finish Saving The World

    When You Finish Saving The World

    ★½

    stop greenlighting movies just because a celebrity wrote them

  • Broker

    Broker

    ★★★★

    super beautiful film that was, to me, about chosen family and morale. lucky to have seen this at IFC in NYC with my best friend❤️

  • Girl Picture

    Girl Picture

    ★★★

    i’m just over typical white women coming of age stories (shocking coming from me, i know)

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★½

    really interesting commentary on how spectators endings violence in the media. i thought it was boring at first till i thought and read more. very impressed by this movie and concept