Sort by

Allie !!! has logged 48 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
Read the review Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hanna

Hanna

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry