Sort by

Ade has logged 103 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulan: Rise of a Warrior

Mulan: Rise of a Warrior

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
First Sunday

First Sunday

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Storks

Storks

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Proof

Proof

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Hollow Man II

Hollow Man II

2006
×
★★
Edit this entry  
28
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
It Happened Here

It Happened Here

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hand of Death

Hand of Death

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sleepless

Sleepless

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Edit this entry  
22
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Migrants

Migrants

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
Read prior review Edit this entry  
18
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Dragon: The Bruce Lee Story

Dragon: The Bruce Lee Story

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
The Stranger Came Home

The Stranger Came Home

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry