Sort by

AlitaMcFly has logged 671 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Girls of the Golden Saloon

The Girls of the Golden Saloon

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hold That Ghost

Hold That Ghost

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hold That Ghost

Hold That Ghost

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misty

Misty

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slaves

Slaves

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1878
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cute Devil

Cute Devil

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Treat

A Christmas Treat

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dracula (The Dirty Old Man)

Dracula (The Dirty Old Man)

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Santa's Christmas Circus

Santa's Christmas Circus

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Carol

The Christmas Carol

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with Dennis

Christmas with Dennis

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dad... Can I Borrow the Car?

Dad... Can I Borrow the Car?

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Above the Rim

Above the Rim

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Movin' with Nancy

Movin' with Nancy

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1970
×
Read the review Edit this entry  
18
Femalien: Cosmic Crush

Femalien: Cosmic Crush

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry