Sort by

alinski_01 has logged 61 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
23

23

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Making of The Last of Us

Making of The Last of Us

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★½
Edit this entry  
18
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Sun and Concrete

Sun and Concrete

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wunderschön

Wunderschön

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Eingeschlossene Gesellschaft

Eingeschlossene Gesellschaft

2022
×
★★
Edit this entry  
19
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
You People

You People

2023
×
★★½
Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry