Sort by

alicja has logged 41 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Divines

Divines

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Irreplaceable You

Irreplaceable You

2018
×
★½
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Edit this entry  
09
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
Why Can’t We Get Along

Why Can’t We Get Along

2018
×
Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry