• The House by the Cemetery

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★½

  • The Beyond

    ★★★★½

  • The Black Cat

    ★★★

  • City of the Living Dead

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Inferno

    ★★★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★★½

  • The Psychic

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Alice, Sweet Alice

    ★★★½

  • The House of the Laughing Windows

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★★½

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★★

  • A Lizard in a Woman's Skin

    ★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★½

  • Hatchet for the Honeymoon

    ★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★½

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★½

  • Funeral Parade of Roses

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Marnie

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • The Whip and the Body

    ★★★½

  • Black Sabbath

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★★

  • The Girl Who Knew Too Much

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★½

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Two Women

  • Black Sunday

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Indiscreet

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★

  • The Wrong Man

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Trouble With Harry

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Fear

    ★★★½

  • Sabrina

  • Journey to Italy

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • The Chicken

  • We, the Women

  • Roman Holiday

  • Summer with Monika

  • Europe '51

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Stage Fright

    ★★★★