Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
19
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
16
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★
Edit this entry  
10
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Edit this entry  
01
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
01
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry