• Malcolm & Marie

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Chernobyl

  • Suspiria

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Black Mirror: Arkangel

  • Black Mirror: USS Callister

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Black Mirror: Hated in the Nation

  • Black Mirror: San Junipero

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

  • Black Mirror: Nosedive

  • Ingrid Bergman: In Her Own Words

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Black Mirror: The Waldo Moment

  • Black Mirror: White Bear

  • Frankenweenie

  • ParaNorman

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • Black Mirror: The National Anthem

  • Midnight in Paris

  • Coraline

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Amélie

  • All About My Mother

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★

  • Schindler's List

  • Porco Rosso

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

  • Once Upon a Time in America

  • Tenebre

    ★★★★

  • The House by the Cemetery

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★½

  • The Beyond

    ★★★★

  • City of the Living Dead

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Inferno

    ★★★★★

  • The Psychic

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★★½

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★½

  • A Bay of Blood

    ★★★★

  • A Lizard in a Woman's Skin

    ★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★½

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★½

  • Funeral Parade of Roses

  • Kill, Baby... Kill!

    ★★★★½

  • Blood and Black Lace

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★

  • The Whip and the Body

    ★★★½

  • Black Sabbath

    ★★★½

  • The Girl Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Two Women

  • Black Sunday

    ★★★★

  • Indiscreet

    ★★★★