Sort by

AlfredAngier has logged 465 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cellular

Cellular

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Narc

Narc

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chasing Sleep

Chasing Sleep

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seconds

Seconds

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Next Stop Wonderland

Next Stop Wonderland

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zatoichi's Conspiracy

Zatoichi's Conspiracy

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry