Sort by

Alfie has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Set It Up

Set It Up

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry