Sort by

Ale Zamora has logged 68 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twenty One Pilots: Livestream Experience

Twenty One Pilots: Livestream Experience

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Watch

The Watch

2012
×
★½
Edit this entry  
12
Cadillac Man

Cadillac Man

1990
×
Read the review Edit this entry  
09
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry