Alex has logged 52 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
When in Rome

When in Rome

2010
×
★½
Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Key Lime Pie

Key Lime Pie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Program

The Program

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
[REC]

[REC]

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Regression

Regression

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Junun

Junun

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Walk

The Walk

2015
×
Edit this entry  
10
Pan

Pan

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Flame & Citron

Flame & Citron

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
From the Drain

From the Drain

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Transfer

Transfer

1966
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Edit this entry