Alex has logged 574 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
Edit this entry  
15
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mama

Mama

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lava

Lava

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
The Rugrats Movie

The Rugrats Movie

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bring Me the Head of Tim Horton

Bring Me the Head of Tim Horton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
Edit this entry  
06
Cosmic Scrat-tastrophe

Cosmic Scrat-tastrophe

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Massacre Gun

Massacre Gun

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry