Sort by

alex has logged 111 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
Uptight

Uptight

1968
×
★★★
Edit this entry  
29
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★½
Edit this entry  
29
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★½
Edit this entry  
29
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Edit this entry  
27
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★½
Edit this entry  
26
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★½
Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Opera

Opera

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Edit this entry  
23
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
Edit this entry  
23
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Days

Better Days

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry