alexmooney has logged 85 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★½
Edit this entry  
29
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★½
Edit this entry  
27
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Edit this entry  
26
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★½
Edit this entry  
26
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Edit this entry  
25
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★
Edit this entry  
25
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother of Mine

Mother of Mine

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★
Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★
Edit this entry  
17
Kill List

Kill List

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry