Sort by

alex mooney has logged 77 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★½
Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Wasn't Love

It Wasn't Love

1992
×
Edit this entry  
30
Night Cries: A Rural Tragedy

Night Cries: A Rural Tragedy

1990
×
Edit this entry  
30
Very Nice, Very Nice

Very Nice, Very Nice

1961
×
Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
30
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Read the review Edit this entry  
30
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
Edit this entry  
29
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Lies

Forbidden Lies

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
12
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
How They Get There

How They Get There

1997
×
Edit this entry  
10
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry