Sort by

alex mooney has logged 879 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read prior review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
07
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
07
Lost Motion

Lost Motion

1999
×
Edit this entry  
07
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
Read the review Edit this entry