Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popeye

Popeye

1980
×
Read the review Edit this entry  
28
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Double Agent 73

Double Agent 73

1974
×
Edit this entry  
27
Big Brown Eyes

Big Brown Eyes

1936
×
Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Indecent Desires

Indecent Desires

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
Edit this entry  
21
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
18
Creed III

Creed III

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
History of the World, Part II

History of the World, Part II

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
Deadly Weapons

Deadly Weapons

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
Edit this entry  
15
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
Read the review Edit this entry  
15
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
Edit this entry  
15
Fascination

Fascination

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
Edit this entry  
14
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Creed II

Creed II

2018
×
Edit this entry  
13
Roadgames

Roadgames

1981
×
Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Close

Close

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
Opening Day of Close-Up

Opening Day of Close-Up

1996
×
Edit this entry  
09
Scream VI

Scream VI

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
Read the review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
Edit this entry