• Mother

    Mother

    ★★★

    Maybe it's because I'd been spoiled on the core mystery years ago, but this really is more of an acting showcase for Kim than it is a particularly gnarly thriller, in my opinion. Maybe it's because of his relationship with PCW that I'm drawing the comparison and having unfair expectations, though.

  • The 15:17 to Paris

    The 15:17 to Paris

    ★★★

    sort of shocked how much i think is going on here politically and philosophically in terms of empathy toward young men who blindly followed their parents and lack of other opportunity into a death pact they admittedly are not even particularly well suited to fighting for. i think this pretty directly confronts the role religious upbringing has in limiting these men's options from an early age, ties their hands once they arrive in training even further, and shows the way…

  • Marketa Lazarová

    Marketa Lazarová

    ★★★

    the eastern european vision of misery has no end for me, which makes it very hard for me to get too emotionally invested in this kind of story, but this one makes up for it with incredible aesthetic craft, enough that i could see working to connect harder next time.

  • Miami Vice

    Miami Vice

    ★★★★

    i could see this becoming a favorite as i warm to its wavelength more and more - aesthetically perfect, farrell is right in the pocket

    everybody in 2006 was just making the coolest fucking movie they could manage. not their masterpiece, not their most exciting, just the goddamned coolest.

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★

    this never quite does as much with the material it's playing with as i dreamed it would, but the filmmaking rocks and the supporting cast rocks.

  • The Wind That Shakes the Barley

    The Wind That Shakes the Barley

    ★★★

    if i were the kind of person who wanted to nod my head and agree at all the politics in my movies i'd probably be obsessed with this but as it stands i find it lacks some grip to go with its grit

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

    the masterstroke, beyond cloquet and legrand making the most aesthetically beautiful film of all time, is the decision to have the background actors dancing through the streets of rochefort. it makes this entire film transformative. yes, these hot people are having their whimsical little romances, almost missed romantic opportunities met by their own missed opportunities for adventure, but so is everyone in the world. it is a celebration of life through movement and beauty. why not join in?

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★

    the third of the movie after the exit of hepburn before the trial is not handled with the grace or spectacle of the rest, which weighs things down quite a bit, but it's so good looking and the good parts really are so good

  • Vera Drake

    Vera Drake

    ★★★★

    i picked this for this month before the supreme court leak, and i think it very effectively portrays exactly how matter-of-fact and class-based abortion rights are in the modern western world. people are going to keep performing abortions - good, beautiful souls who recognize the gap between their personal fear and public good. and, eventually, some of them might realize, "eh, okay, back in the pen for now, but i'll be back at it." staunton is so good in this, playing the conflict and moral steadfastness so well.

  • Morbius

    Morbius

    ★★

    kind of just ends suddenly and doesn't really seem to have any clear direction it's heading in, but enough individual choices get made during action sequences and monologues that, like, hey, it's fine. it's all right! i had a good time! matt smith dances to that "have sex" song, that's fun! i liked the slo-mo.

  • Hi, Mom

    Hi, Mom

    ★★

    i was gonna be nicer about this as a crowdpleaser weepy until it ended for like thirty minutes straight desperately trying to yank more tears out of your face. i'd rather have more of this kind of bad movie than the bad movies devouring box office in the US, and this definitely has flashes of nice filmmaking and charming scenes, but the audience manipulation makes it hard for me to imagine ever choosing to watch this again.

  • Wolf

    Wolf

    ★★★

    almost exactly "vampire's kiss for people who thought vampire's kiss was too weird," down to a sudden attempted sexual assault in the ending, there's still plenty of fun moments with the effects, and the cast is super fun whenever they're in urbane schmuck mode. nicholson's will randall declares at the outset that we are already past the end of the world, citing the fact that art is dead and culture is pathetic, and then spends the movie gravitating toward return to nature. how's that for conservative fantasia?