Alex has logged 26 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gauche the Cellist

Gauche the Cellist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Warrant

Death Warrant

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Freaks

Freaks

1932
×
Read the review Edit this entry  
15
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hardball

Hardball

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry