Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Mother

Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hi, Mom

Hi, Mom

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Read the review Edit this entry  
10
Freudy Cat

Freudy Cat

1964
×
Read the review Edit this entry  
10
The Iceman Ducketh

The Iceman Ducketh

1964
×
Read the review Edit this entry  
10
False Hare

False Hare

1964
×
Edit this entry  
10
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bulletproof Monk

Bulletproof Monk

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Howl of Winterland

The Howl of Winterland

2022
×
★★
Edit this entry  
03
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
Read the review Edit this entry  
02
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Two Kitties

A Tale of Two Kitties

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beat Street

Beat Street

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big City

The Big City

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
26
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
Edit this entry  
26
Passing Fancy

Passing Fancy

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Headache

Headache

2017
×
Edit this entry  
25
The Abominable Snow Rabbit

The Abominable Snow Rabbit

1961
×
Read the review Edit this entry  
25
Lola

Lola

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
Read the review Edit this entry