Alex has written 90 reviews for films rated ★★★ .

  • La La Land

    La La Land

    ★★★

    never seen my Letterboxd so hilariously divided. idk I like watching Ryan Gosling take things really seriously for 2 hours, it’s all I need.

  • Dick Tracy

    Dick Tracy

    ★★★

    this dude just eats chili and complains about it

  • Steamboat Round the Bend

    Steamboat Round the Bend

    ★★★

    happy to report there’s a scene where they basically NOS a steamboat

  • Talk Radio

    Talk Radio

    ★★★

    probably Stone’s masterpiece. would be even more of one if he wasn’t involved.

  • State of Play

    State of Play

    ★★★

    saw this in theaters and it changed my life

  • Step Up

    Step Up

    ★★★

    a real movie. they’d never let a big movie get made like this these days. not the concept, but the filmmaking—it’s got pauses, lingering shots, moments. none of it is flashy, or at least not in the way movies are now where the style and form have to be made really apparent so that the audience can awe at it. here, the filmmakers restraint lets the actors burst.

  • THX 1138

    THX 1138

    ★★★

    can’t get over how they make Berkeley bike cops literal robots

  • Silver City

    Silver City

    ★★★

    John Sayles has to be one of the only filmmakers who actually “gets” the relationships between all the weird little facets that make make up American politics. Bush stuff is definitely dated, but so is Bush. last shot is a bit much too, wonder if that left a bad taste in a lot of people’s mouths (like the U2 song at the end of Gangs of New York)

  • Tender Mercies

    Tender Mercies

    ★★★

    wish i was back in Texas

  • Without a Paddle

    Without a Paddle

    ★★★

    a fever dream of Oregon.

  • The Woman Who Left

    The Woman Who Left

    ★★★

    fine starting point for anyone looking to get into Diaz’s stuff. doesn’t really have any rough edges or anything too aggressively formal that’d be off-putting. if Norte was his Contempt this is his Band of Outsiders

  • The Boss of It All

    The Boss of It All

    ★★★

    no matter how much von Trier tries to obfuscate or hide from exploring what he’s putting in front of us, it is worth noting that a lot of the time a lot of his “big” assumptions being true