Sort by

AlexKar has logged 56 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Red Lanterns

The Red Lanterns

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Read the review Edit this entry  
17
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Read the review Edit this entry  
17
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jamaica

Jamaica

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
4 Black Suits

4 Black Suits

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry