AlexKae has logged 68 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cocoon

Cocoon

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona 5: The Animation

Persona 5: The Animation

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon: Arceus and the Jewel of Life

Pokémon: Arceus and the Jewel of Life

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon the Movie: White - Victini and Zekrom

Pokémon the Movie: White - Victini and Zekrom

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon the Movie: Black - Victini and Reshiram

Pokémon the Movie: Black - Victini and Reshiram

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon 4Ever: Celebi - Voice of the Forest

Pokémon 4Ever: Celebi - Voice of the Forest

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon the Movie: Genesect and the Legend Awakened

Pokémon the Movie: Genesect and the Legend Awakened

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Samurai Sentai Shinkenger vs. Go-onger: Silver Screen BANG!!

Samurai Sentai Shinkenger vs. Go-onger: Silver Screen BANG!!

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Samurai Sentai Shinkenger the Movie: The Fateful War

Samurai Sentai Shinkenger the Movie: The Fateful War

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Letters to Satan Claus

Letters to Satan Claus

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jolla Playhouse's The Hunchback of Notre Dame

La Jolla Playhouse's The Hunchback of Notre Dame

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Lava

Lava

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Small Fry

Small Fry

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Mater Private Eye

Mater Private Eye

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Recess: Taking the Fifth Grade

Recess: Taking the Fifth Grade

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Mater and the Ghostlight

Mater and the Ghostlight

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Mater the Greater

Mater the Greater

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Moon Mater

Moon Mater

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Heavy Metal Mater

Heavy Metal Mater

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Rescue Squad Mater

Rescue Squad Mater

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster Truck Mater

Monster Truck Mater

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
El Materdor

El Materdor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Time Travel Mater

Time Travel Mater

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Air Mater

Air Mater

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unidentified Flying Mater

Unidentified Flying Mater

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry