Alexj_movieguy has logged 55 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
L'amore

L'amore

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shooter

Shooter

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Doors: Live at the Bowl '68

The Doors: Live at the Bowl '68

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Masked Avengers

Masked Avengers

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry