Alexj_movieguy has logged 451 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tammy

Tammy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
15 Minutes

15 Minutes

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Westfront 1918

Westfront 1918

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Replacements

The Replacements

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry