Alexj_movieguy has logged 125 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lawman

Lawman

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lawman

Lawman

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Me

American Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stanley & Iris

Stanley & Iris

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guilt by Association: Psychoanalyzing 'Spellbound'

Guilt by Association: Psychoanalyzing 'Spellbound'

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Float

Float

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bandit's Wager

The Bandit's Wager

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jubal

Jubal

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Eastern Westerner

An Eastern Westerner

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry